Jednym z podstawowych zabiegów medycyny estetycznej jest wypełnianie ubytków w skórze z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Odsetek takich zabiegów jest wyjątkowo wysoki, co należy tłumaczyć bardzo dużą skutecznością zabiegów opartych o ten związek. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w mazi międzykomórkowej skóry właściwej, ale dodatkowo wypełnia także torebki stawowe jako składnik mazi, dzięki której działanie stawów jest bezbolesne i efektywne.
Zmarszczki mimiczne a kwas hialuronowy
Młode komórki mają wyjątkową zdolność do wiązania wody właśnie dzięki temu, że są bogate w kwas hialuronowy. Jedna jego cząsteczka jest w stanie związać nawet 250 cząsteczek wody, a odpowiednie nawilżenie skóry to jeden z podstawowych czynników utrzymania elastycznej i jędrnej skóry. Ponieważ z wiekiem maleje ilość kwasu hialuronowego i naturalnie rozpoczyna się proces utraty elastyczności, dostarczenie go z zewnątrz staje się najkrótszą i najskuteczniejszą drogą do wyeliminowania bruzd. Na zmarszczki mimiczne kwas hialuronowy jest absolutnie podstawowym składnikiem każdej procedury dermatologicznej czy kremu.
Różne formy aplikacji
Dostarczenie kwasu hialuronowego do komórek może odbywać się na dwa najbardziej powszechne sposoby. Pierwszy to oczywiście zastosowanie mezoterapii, dzięki której wprowadza się kwas bezpośrednio do komórek skóry. Mimo użycia igły, którą nakłuwa się skórę, zabieg jest praktycznie bezbolesny i odbywa się bez użycia znieczulenia. Wskazania do użycia kwasu hialuronowego w takiej formie mogą być zarówno związane z kwestiami typowo estetycznymi, jak powiększenie piersi czy korekta konturów nosa albo ust, jak i z kwestiami bardziej ortopedycznymi.
Kwas hialuronowy nie tylko doskonale sprawdza się na zmarszczki mimiczne kwas hialuronowy równie często stosowany jest w schorzeniach układu ruchu, jako szybki sposób na poprawę jakości życia osób z bólami kostnymi czy stawowymi. Jego wszechstronne zastosowanie w medycynie estetycznej sprawiło jednak, że szczególnie duży sukces odniósł w kosmetologii i jest dzisiaj powszechnie wykorzystywany przy produkcji kremów przeciwzmarszczkowych (np. Richevon).
Wskazania i przeciwwskazania
Lista wskazań do zastosowania kwasu hialuronowego jest bardzo długa, ale skupiając się wyłącznie na jego wykorzystaniu w zwalczaniu i redukcji zmarszczek mimicznych, można wymienić kilka pozytywnych efektów jego stosowania. Kwas hialuronowy sprawia, że komórki skóry właściwej są w stanie o wiele efektywniej wiązać w sobie wodę, która jest niezbędna do przywrócenia skórze elastyczności i jędrności. Kremy przeciwzmarszczkowe na bazie kwasu hialuronowego, a także tabletki z wielocząsteczkowego kwasu, muszą być stosowane regularnie, a zabiegi chirurgiczne dość regularnie odnawiane, ponieważ dość szybko jego poziom ponownie spada.
Przeciwwskazaniami do stosowania kwasu hialuronowego są takie przypadłości lub stany jak:
- trądzik i aktywna opryszczka oraz inne poważne zmiany skórne,
- ciążą oraz okres karmienia niemowlaka,
- otwarte blizny na twarzy,
- schorzenia autoimmunologiczne,
- uczulenie na kwas.
Bibliografia
1. Cantieni B., 20 ćwiczeń zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się twarzy, 2008
2. Jurkowska S., Surowce kosmetyczne, 2005
Jestem w ciąży, więc na zabieg będę musiała troszkę poczekać 🙂 A po ciąży, jak to wygląda? Ile trzeba czekać?