U każdej kobiety, prędzej lub później zaczynają się pojawiać pierwsze zmarszczki. Wynika to z tego, że skóra staje się coraz mniej elastyczna i jędrna. Nawet przy bardzo dobrym nawilżaniu skóry, w pewnym momencie pojawiają się po prostu zmarszczki mimiczne, które wynikają z żywej mimiki twarzy. Jednymi z pierwszych zmarszczek u większości osób są zmarszczki śmiechu, które wynikają właśnie z zadowolenia wypisanego na twarzy.
Im częściej i dłużej się śmiejemy, tym większe prawdopodobieństwo, że takie zmarszczki śmiechu pojawiają się dość szybko. U większości osób, pierwsze takie zmarszczki pokazują się wokół oczu, ponieważ mrużymy je mimowolnie, kiedy się śmiejemy. Niekiedy można się ich spodziewać również na policzkach i wokół ust. Wszystko zależy od konkretnej mimiki twarzy i tego, które mięśnie twarzy wykorzystujemy. Zgodnie z badaniami, każdy człowiek w ciągu dnia około 15 000 razy wykonuje skurcze mięśni twarzy. Nie można się więc dziwić temu, że w pewnym momencie, zaczynają się pojawiać ślady.
Czy warto się śmiać?
Wiele osób uważa, że należy unikać ekspresyjności twarzy i ograniczyć jej mimikę. Należy jednak zauważyć, że zmarszczki śmiechu są bardzo urocze i najczęściej kojarzą się właśnie pozytywnie. Oczywiście, z czasem, kiedy ktoś śmieje się dużo, zmarszczki te będą ulegać pogłębieniu i przestaną dodawać uroku.
Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się dość szybko, ponieważ już w wieku około trzydziestu lat. Wiele zależy tu od genetyki, jak również od tego, w jaki sposób pielęgnuje się skórę na co dzień i o nią dba. U osób, które często się śmieją, zmarszczki pojawiają się nawet szybciej.
Zmarszczki śmiechu – w jaki sposób im zapobiegać?
Przede wszystkim należy nawilżać skórę dobrymi kremami zawierającymi naturalne składniki. Warto pomyśleć również o nawilżeniu od środka i pić duże ilości wody mineralnej niegazowanej.
Wskazane jest mycie twarzy wodą zimną, ewentualnie przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Warto sięgnąć po naturalne witaminy, przede wszystkim E oraz A. Kiedy już pojawią się pierwsze zmarszczki, koniecznie należy zacząć stosować krem przeciwzmarszczkowy, odpowiedni do swojego wieku oraz rodzaju cery. Można twarz, szyję i dekolt masować kostkami lodu zawiniętymi w woreczek lub ręcznik.
Mimika twarzy ma ogromny wpływ na powstawanie zmarszczek. Tak naprawdę są one od niej uzależnione. Można oczywiście ograniczyć mimikę, na przykład na czole, ponieważ te zmarszczki dodają wieku i groźnego wyglądu. Nie warto jednak przestawać się śmiać, z uwagi na zmarszczki śmiechu. Doskonałym pomysłem jest codzienne masowanie okolic narażonych najbardziej na powstawanie zmarszczek mimicznych można to robić przy okazji nakładania kremu pod oczy na cienie i zmarszczki.
Kiedy niedoskonałości okażą się już dość spore, warto sięgnąć po odpowiedni reduktor zmarszczek. Powinien on pomóc w wypełnieniu ich i na jakiś czas sprawić, że skóra będzie bardziej elastyczna i napięta. W przypadku, gdy zmarszczki są już zbyt głębokie, można udać się po poradę do lekarza. Najczęściej zalecane jest wówczas wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym lub użycie toksyny botulinowej, dzięki której określone mięśnie nie będą wykonywały skurczy, które powodują powstawanie zmarszczek.
Najlepiej, aby decyzję co do zabiegu podjął dobry lekarz, ponieważ ma on wystarczającą wiedzę i może zaproponować odpowiedni rodzaj zabiegu, dobrany do anatomii twarzy oraz do stopnia zaawansowania starzenia się skóry. Nie można jednak zapominać o samodzielnej pielęgnacji, wykonywaniu masaży, maseczek i zawsze odpowiednim nawilżaniu twarzy. Efekty powinny być zadowalające.
Bibliografia
1. Żurowska K., Kwas hialuronowy-natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009