Na każdej twarzy w pewnym momencie zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki mimiczne. Wynikają one z codziennych ruchów twarzy i skurczów mięśni, które wykonujemy. Niektóre kobiety skarżą się na pierwsze zmarszczki już w wieku trzydziestu lat. Najczęściej są to zmarszczki od uśmiechu, ponieważ dość często się śmiejemy. Osoby, które nie unikają uśmiechu i są promienne, zagrożone są właśnie powstawaniem zmarszczek wokół oczu, od ich mrużenia, jak również na policzkach, a niekiedy nawet wokół ust.
Zmarszczki od uśmiechu – jak sobie z nimi radzić?
Wiele pań zastanawia się, jakie są sposoby na zmarszczki od uśmiechu. Przede wszystkim, na początku, warto jest zacząć od domowych sposobów:
- Konieczne jest więc nawilżanie twarzy od zewnątrz oraz od środka. Przyda się więc dobrej jakości krem pod oczy wygładzający zmarszczki i nawilżający oraz należy pić spore ilości wody mineralnej niegazowanej.
- Kiedy tylko pojawiają się pierwsze zmarszczki od uśmiechu, koniecznie należy zaopatrzyć się w dobry krem przeciwzmarszczkowy, aby je wygładzić i zapobiec powstawaniu kolejnych.
- Przy nieco głębszych, doskonałym pomysłem jest reduktor, który powinien nieco wypełnić zmarszczki kwasem hialuronowym.
- Twarzy nie powinno się myć gorącą wodą. Najlepiej jest używać wody zimnej i ewentualnie odpowiednich kosmetyków.
- Warto przynajmniej dwa razy w tygodniu wykonywać masaż okolic narażonych na zmarszczki od uśmiechu kostkami lodu, zawiniętymi na przykład w ręcznik lub worek foliowy. Pobudza to znacznie krążenie i sprawia, że kremy lepiej działają. Zobacz sposoby na pieknojestwtobie.com
Czy zmarszczki mimiczne od uśmiechu trzeba wypełniać?
Istnieje oczywiście możliwość przeprowadzenia zabiegu wypełniania zmarszczek w gabinecie medycyny estetycznej, na przykład kwasem hialuronowym. Warto jednak zastanowić się, czy delikatne zmarszczki nie dodają twarzy nieco uroku i pogodnego wyglądu. Jeżeli są one płytkie, zwykły reduktor zmarszczek powinien sobie z nimi poradzić. Kiedy jednak stają się coraz głębsze, można zastanowić się nad przeprowadzeniem odpowiedniego zabiegu.
Najlepiej po poradę udać się do lekarza, który powinien ocenić stan skóry, anatomię twarzy i faktyczne oczekiwania pacjentki. Dzięki zmarszczkom uśmiechu, twarz wygląda dość naturalnie. Nie warto więc zbyt pochopnie się ich pozbywać, aby nie narazić się na efekt maski na twarzy. Lepiej odczekać do momentu, kiedy zajdzie już taka konieczność. Trzeba się bowiem liczyć z tym, że zabieg wypełniania należy powtarzać, a nie należy on do najtańszych. Najlepiej na początek wypróbować znane domowe sposoby i sprawdzić, czy dadzą sobie one radę.
Bibliografia
1. Żurowska K., Kwas hialuronowy-natura, zastosowanie i rola w organizmie, 2009
2. Roenigk H.H.Jr., Treatment of the Aging Face, 1995